Dijareja kod beba može postati zaista zabrinjavajuća okolnost, naročito zbog toga što se roditelji plaše dehidratacije i mogućnosti pojave bolnog osipa zadnjice. Kada beba ima dijareju, dosta roditelja se pita koju hrana pomaže bebi i koja će to hrana pomoći da se dijareja zaustavi.
Dijareja kod beba – koji su mogući uzroci?
Deca mogu da imaju akutne i hronične forme dijareje. Infekcija rota virusom je najčešći uzročnik akutne dijareje u detinjstvu. Uz dijareju čisto idu i visoka temperatura i povraćanje. Zaraza se lako širi. Virus u dečji organizam ulazi oralno-fekalnim putem ili preko sekreta iz nosa i pljuvačke. Dijareja prouzrokovana rota virusom uglavnom sama nestaje u roku od 3-10 dana. Postoji vakcina protiv rota virusa koju je preporučljivo je davati deci između šeste nedelje i šestog meseca života. Evo nekoliko najčešćih uzročnika dijareje kod dece:
- osetljivost na hranu
- bakterija
- virusi
- paraziti
- lekovi
- poremećaj creva
Ukoliko vaša beba ima dijareju, ne oklevajte da pozovete pedijatra za savet. Dijareja je posebno opasna kod novorođenčadi i starijih beba, jer može da dovede do dehidratacije za samo dan ili dva. Dete može umreti od dehidratacije u roku od nekoliko dana. Glavna terapija za dijareju kod dece je rehidratacija koja nadoknađuje brz gubitak tečnosti.
Kojom hranom hraniti bebu koja ima dijareju? Koju hranu izbegavati kada beba ima dijareju?
Molimo vas bebama nudite male obroke kada ima dijareju. Nudeći manje obroke podstaći ćete bebin probavni sistem da radi sporije. Malena creva i još osetljiv probavni sistem će dobiti na vremenu da zacele i da se vrate na staro. Ne brinite ukoliko je potrebno da 3-4 dana da se stolica vaše bebe vrati u normalu. Za oporavak je potrebno vreme.
Ukoliko vaša beba ima dijareju upamtite Banana-Pirinač-Jabuka-Tost
Ova hrana pomaže stolici da očvrsne. Ispod se nalazi lista hrane koja će olakšati bebinu dijareju:
- banane
- pirinač
- hleb – posebno tostirani hleb ili dvopek
- testenine
- krompir
- jogurt
- kašica od jabuka
Hrana koju treba izbegavati kada beba ima dijareju
Izbegavajte hranu koja se upotrebljava za ublažavanje zatvora i određeno voće. Ispod se nalazi lista hrane koju treba izbegavati kada beba ima dijareju:
- mlečni proizvodi (jogurt je izuzetak zbog sadržaja dobrih bakterija)
- voće kao što su breskve, kruške, suve šljive i šljive
- kajsije i ostalo tvrdo voće koje je opšte poznato za omekšavanje stolice
- hrana sa puno vlakana
Kašica od jabuke ili razblažen sok od jabuke?
Imajte na umu da je kašica od jabuke obrok od celog voća, kao i da je vezivna hrana. Sadrži visok nivo pektina – koji očvršćuje stolicu i može dovesti do zatvora ako se koristi u velikim količinama.
Sok od jabuke sadrži više šećera iz jabuke i sadrži više tečnosti. Sok od jabuke je dobar izbor za olakšavanje zatvora.