Paradajz za bebe je odličan izvor vitamina A i vitamina C. Ovo povrće upotrebljavajte uz predostrožnost, jer ovo ukusno povrće iako vama prija, ne mora da prija bebinom stomaku zbog svoje kiselosti.
Kada mogu da uvedem paradajz u bebinu ishranu?
Paradajz se obično preporučuje za uvođenje u bebinu ishranu između 10 i 12 meseci starosti. Razlog zbog čega se preporučuje što kasnije uvođenje nije zbog alergija, već njegova kiselina može biti previše neprijatna i gruba za bebin nerazvijen stomak.
Paradajz je u stvari voće i on sadrži visok nivo kiselosti koja može da prouzrokuje nemiran stomak čak i osip oko usta i/ili zadnjici. Ovakvu reakciju obično uzrokuje svež paradajz – za razliku od kuvanog paradajza, odnosno paradajz sosa. Ima mnogo beba koje su jele paradajz mnogo pre preporučenog uzrasta bez ikakvih problema. Dosta roditelja uvodi paradajz najranije sa 8 meseci starosti.
Ukoliko odlučite da paradajz uvedete ranije, koristite samo svež paradajz. Takođe, obavezno ih prvo skuvajte – ili kao sos ili sa drugim povrćem. Kuvanje paradajza (kao i kuvanje jagoda) reguliše kiselost i nežniji je za bebin stomačić.
Molimo vas, takođe, da se konsultujete sa svojim pedijatrom pre uvođenja bilo kakve hrane koja može da izazove alergije ili koja je teška za varenje. Ukoliko primetite osip oko usana/usta i na zadnjici, to bi mogla da bude indikacija da beba ima reakciju na kiselinu iz paradajza. Molimo da obratite pažnju na ovakve okolnosti. Kao i uvek, preporučujemo da se konsultujete sa svojim pedijatrom u vezi uvođenja čvrste hrane.
Zašto je paradajz dobar za bebe
Da li ste znali da paradajz srednje veličine sadrži u proseku 47% preporučenog unosa vitamina C, i u proseku 22% preporučenog unosa vitamina A. Zbog visokog sadržaka vitamina C, pokušajte da uključite paradajz u ishranu kako biste pomogli apsorpciju gvožđa.
Vitamini: Vitamin A, Vitamin C, Vitamin K, folna kiselina, Niacin, i drugi vitamini u manjim količinama.
Minerali: Kalijum, Fosfor, Magnezijum, Kalcijum, Natrijum, Gvožđe, sadrži i tragoce cinka i mangana.
Kako izabrati i čuvati paradajz za bebe
Da li kupujete organsku hranu?
Paradajz ne spada u hranu koja je visoko kontaminirana pesticidima. – tako da je kupovina organskih lični izbor.
Kada kupujete paradajz za bebe, pokušajte da uzimate svež kada god je to moguće. Birajte paradajz bez modrica i koji ne pokazuje znake propadanja.
Kada god ste u prilici kupujte paradajz koji još ima svoju peteljku, jer će ostati svežiji. Uvek kupujte paradajz za bebe koji je čvrst, ali ne i tvrd. Paradajz uvek može da vam dozri kod kuće ukoliko je to potrebno.
Paradajz nikada ne stavljajte u frižider pre nego što
- ga skuvate,
- ga iseckate, ili stavite u sirovo jelo kao što je salsa,
- potpuno sazri i ukoliko bi se pokvario ako biste ga ostavili na sobnoj temperaturi.
Paradajz odložite sa peteljkom na gore, i ne stavljajte ga na direktnu sunčevu svetlost kako ne bi ubrzali sazrevanje. Umesto toga, odložite paradajz u plastičnu vrećicu (po mogućnosti sa zip zatvaračem). Zreo paradajz može da izdrži na sobnoj temperauri dva do tri dana, azreo paradajz koji ste u frižideru čuvali od kvarenja imaće bolji ukus ukoliko ga izvadite na sobnu temperaturu pre jela.
Najbolji način za kuvanje paradajza za bebe
Paradajz možete kuvati na pari ili propržiti. Mi preporučujemo prženje na malo maslinovog ulja, a zatim pasiranje. Naravno, možete da napravite paradajz sos na tradicionalan način.
Recepti za bebe sa paradajzom
Paradajz kaša/Paradajz sos
Sastojci:
- 4-5 većih paradajza
- 600ml vode
- bilje, začini i dodaci kao što je beli luk, paprika, origano, ruzmarin, itd…
Priprema:
Pažljivo očistite i operite paradajz, pa ga iseckajte na kockice. Stavite paradajz u tiganj i dodajte vodu. Ostavite da se krčka dok se ne pretvori u sos, ukoliko je potrebno ispasirajte. Ukoliko želite dodajte luk i/ili papriku, ali ih obavezno propržite pre dodavanja u sos.
Crveno i zeleno
Sastojci:
- 2 tikvice
- 2 paradajza srednje veličine
- maslinovo ulje za prženje
Način pripreme:
Pažljivo operite, očistite i iseckajte na kockice tikvice i paradajz. Zagrejte ulje u tiganju. Stavite povrće u tiganj i ostavite da se krčka dok povrće ne omekša. Servirajte preko pirinča ili dodajte kockice kuvane piletine ili govedine, ili čak ribu.
Dodajte začinr kao što je beli luk u prahu, bosiljak ili crni luk u prahu ukoliko je beba probala ove začine.
Punjeni paradajz
Sastojci:
- 4 velika paradajza
- 100g kuvanog pirinča ili kuvane kinoe
- 50g prženog crnog luka
- 50g iseckanih paprika
- biber
- bosiljak
- maslinovo ulje
Priprema:
Odstranite gornji deo paradajza i kašikom izvadite unutrašnjost (sačuvajte je). Namažite unutrašnjost paradajza maslinovim uljem i stavite ih u vatrostalnu posudu. Dodajte 100 ml vode u posudu i pecite paradajz, bez poklopca, 15 minuta na 200 stepeni. Pomešajte kinou, luk i paprike i začine (ukoliko želite dodajte i hlebne mrvice). Izvadite paradajz iz rerne i napunite ih pirinčanom mešavinom. Vratite paradajz nazad u rernu i pecite još 10 minuta dok punjenje ne postane zlatne boje.
Supa od paradajza i pirinča
Sastojci:
- 1 veliki luk, sitno isckan na kolutove
- 100g sitno iseckanog celera
- 1 iseckana šargarepa srednje veličine
- 3 kašike putera
- pola kašičice solijih, iseckanih i bez semenki
- 1l pilećeg bujona
- 3 kašike nekuvanog pirinča
- mleveni biber, za ukus
- 25g sitno iseckanog svežeg peršuna
Priprema:
U voku, propržiti luk, celer i šargarepu u puteru, dok ne omekša. Vodite računa da povrće ne postane braon. Dodajte paradajz i malu količinu pilećeg bujona . Krčkajte 15 minuta. U voku, pomešajte povrće sa preostalim bujonom i pirinčem. Posolite, dodajte majčinu dušicu i biber. Krčkajte još 20-30 minur+ta. Servirajte posuto peršunom. Ukoliko želite, izblendirajte željenu količinu supe i dodajte u jelo da biste je razvodnili. Ovo jelo je za 8-10 osoba.
Hrana koja se slaže uz paradajz
- Šargarepa
- Kukuruz
- Plavi patlidžan
- Boranija
- Grašak
- Sočivo
- Banane
- Tikvice
- Praziluk
- Testenina
- Pirinač
- Piletina
- Svinjetina
- Govedina