Hrana za prstiće – recepti

  Domaća hrana za prstiće za bebe – Recepti & ideje za hranljivu hranu za prstiće za bebe

 Hrana za prstiće – Da li je vaša beba spremna za nju? Ovi domaći recepti za hranu za prstiće i ideje su laki za pripremu, zdravi i laki za bebu da ih jede svojim prstićima.

Probajte ove zdrave recepte za hranu za prstiće i ideje kako biste podstakli svoju bebu da se sama hrani. Hrana za prstiće ne mora da bude iz kupovne kutije žitarica i slično. Molimo vas da imate u vidu da vašoj bebi treba da se nudi samo mekana hrana za prstiće i koja se lako žvaće, kao i hrana koja je pogodna uzrastu bebe. Pročitajte naše savete za uvođenje hrane za prstiće bebama i naučite sve o razvojnoj spremnosti koja je potrebna da bi vaša beba uživala u hrani za prstiće.

Hrana za prstiće može da bude bilo koja hrana koju želite da ponudite bebi, naravno sve dok je ta hrana pogodna uzrastu ebbe.

Da li ste znali? Vašoj bebi nisu potrebni zubi za žvakanje. Bebe upotrebljavaju svoje desni za žvakanje hrane dok se ne pojave kutnjaci između 12-18 meseci starosti.

 SAVET: Sameljite žitarice u fini prah kako biste prekrili zalogaje hrane za prstiće. Ovo će pomoći vašoj bebi da joj hrana ne klizi iz prstića.

[singlepic id=21 w= h= float=none]

[singlepic id=17 w= h= float=none]

[singlepic id=19 w= h= float=none]

Recepti za hranu za prstiće

Neki od ovih recepata su pogodni za bebe između 6-8 meseci starosti i koje su probale navedene namirnice. Molimo vas da sami procenjujete kada nudite hranu za prstiće vašim mališanima!

Štapići od ćuretine i jabuka

Sastojci:

  • 450 g mlevene ćuretine
  • 1 celo jaje ili 2 umućena žumanca
  • 50 g ispasiranih šargarepa
  • 30 g kašice od jabuka
  • 30 g pšeničnih pahuljica
  • 30 g hlebnih mrvica
  • prstohvat bosiljka
  • prstohvat belog luka u prahu

Način pripreme:

Stavite mlevenu ćuretinu u veću činiju, dodajte jaje/žumanca, šargarepu, jabuke, začine, hlebne mrvice i pšenične pahuljice. Dobro izmešajte sastojke, ukoliko smesa postane previše suva, dodajte još šargarepa ili kašice od jabuka. Ukoliko smesa postane previše mokra, dodajte još pšeničnih pahuljica i/ili hlebnih mrvica. 

Stavite smesu u tepsiju namazanom maslinovim uljem, i pecite na 180 stepeni najviše 45 minuta. Ukoliko želite, možete da prekrijete jelo aluminijumskom folijom tokom pečenja, kako bi sprečili da površina jela izgori.

Kada je jelo ispečeno i ohlađeno, iseckajte ga kao što biste sekli hleb. Izlomite na male zalogaje za hranu za prstiće ili ispasirajte ili nežno iseckajte.

Varijacije:

Mlevenu ćuretinu skuvajte odvojeno, dodajte ostale sastojke i ispasirajte.


Domaće pljeskavice od ćuretine ili piletine

Sastojci:

  • 5 nekuvanih, tankih ćurećih grudi (možete da koristite i 500 g pilećih grudi bez kostiju i kožice)
  • 50 g palente
  • 50 g pšeničnih pahuljica
  • 1 jaje (ukoliko želite izostavite jaje)
  • 1 kašika belog luka u prahu
  • miks začina: žalfija, timijan, biber

Način pripreme:

Zagrejte rernu na 180 stepeni. Iseckajte ćuretinu na sitne komadiće i izmeljite u procesoru hrane. Pomešajte začine i dodajte ostale sastojke i izmešajte dok smesa ne postane jednaka. Ukoliko ne koristite jaje, umesto njega dodajte jednu kašiku vode.

Oblikujte smesu u pljeskavice. Neka vam ruke budu mokre (potopite ih u činiju sa vodom) kako vam se pljeskavice ne bi lepile za ruke.


Pomfrit od batata

Sastojci:

  • 6 većih batata

Način pripreme:

Zagrejte rernu na 200 stepeni. Oljuštite batat, iseckajte ga u obliku pomfrita. U veću činiju sipajte 30 ml maslinovog ulja. U maslinovo ulje možete da dodate đumbir, cimet, prstohvat braon šećera, itd… 

Ubacite iseckan batat u činiju i mešajte dok ceo ne bude prekriven maslinovim uljem i začinima.

Prebacite batat u tepsiju prekrivenu papirom za pečenje, a ostatak ulja iz činije prespite preko njega. Pecite maksimalno 30–45 minuta ili dok ne omekša.

Batat će da postane malo gnjecaviji, ovo se neće ispeći kao normalan pomfrit od belog krompira, tako da nemojte da brinete da li ste ga dobro ispekli.

Ovo je najosnovniji način pravljenja pofrita od batata, tako da slobodno improvizujte koliko god želite!

 Neka budu slatki ili kiseli – koristite muskatni orah i cimet ili kari u prahu ili čili u prahu na primer!


Ćuftice od čedar sira i brokolija

Ovaj recept je pogodan za bebe koje mogu da podnesu teksturu i koje mogu da žvaću hranu svojim desnima. Takođe je odlično i za mame i tate!

Sastojci:

  • 1 pakovanje zamrznutog brokolija, kuvanog, isceđenog i iseckanog
  • 100 g hlebnih mrvica (možete da koristite i mlevene žitarice)
  • 150 g rendanog čedar sira
  • 3 jaja ili 5 žumanaca (zamenite jaja sa kašicom od voća ili povrća ukoliko to želite)
  • maslinovo ulje, da premažete tepsiju za pečenje

Način pripreme:

Zagrejte rernu na 180 stepeni. Lagano premažite tepsiju za pečenje maslinovim uljem i sklonite je sa strane.

Kombinujte sve navedene sastojke i dobro ih izmešajte. Dodajte kašicu od voća ili povrća kao zamenu za jaja, ukoliko to želite.

Po želji dodajte začine kao što su beli luk u prahu, biber, dodatni bosiljak, ili origano ukoliko želite.

Oblikujte smesu u ćuftice i stavite ih u tepsiju za pečenje.

Pecite 20 do 25 minuta, zatim okrenite ćuftice nakon 15 minuta.

Ponudite bebi toplo. Izmrvite ćuftice ukoliko su vašoj bebi potrebniji manji komadići kako bi ih podigla.


Pržene banane

Sastojci:

  • 1 ili dve banane
  • 1 kašika putera

Način pripreme:

Oljuštite bananu i isecite ih na pola, uzdužno. Dodajte kašiku putera u manji tiganj, i istopite ga. Stavite bananu „iznutra“ na dole u tiganj sa puterom. Pržite maksimalno 5 minuta, zatim ih okrenite veoma nežno (banane će postati veoma meke i mogu da se raspadnu). Pržite još 5 minuta dok obe strane ne postanu zlatno-braon boje.

Posppite cimet ili šećer preko njih (ili izostavite šećer i samo ih začinite s amalo cimeta). Sklonite ih iz tiganja i ponudite bebi tople.

Ukoliko je pogodno za uzrast vaše bebe, možete prvo da propržite crni luk i paradajz, zatim dodajte bananu u jelo. Izostavite šećer i cimet u ovoj varijaciji.

 So  Šećer So i šečer nikada nisu potrebni kada pravite hranu za bebe. Izbegnite ove namirnice, po mogućnosti UVEK u obrocima vaše bebe. Drugi začini kao što su cimet, beli luk u prahu, biber, itd. mogu da se uvedu najranije sa 7 meseci uz konsultaciju sa pedijatrom,

 Ne zaboravite da se posavetujete sa pedijatrom pre uvođenja novih namirnica u ishranu vaše bebe.