Druga faza uvođenja hrane – Recepti za bebe od 8 do 10-12 meseci
Ovi recepti za bebe u drugoj fazi su pogodni za bebe od 8 meseci i više. Neki od ovih recepata su dobri i za bebe koje su počele sa čvrstom hranom sa 6 meseci. Na ovoj stranici ćete pronaći više recepata pogodnih za bebe koje su 2. fazi ishrane.
Šta je druga faza recepata za bebe?
8-10 meseci – Vreme je za eksperimentisanje!
Sada je pravo vreme za začine i ispasirano, ili iseckano voće, povrće, meso, testeninu i mlečne proizvode kao što je jogurt i sirevi.
Testenina, povrće, i voće bi trebalo da budu dobro kuvani i po mogućnosti ispasirani ili izgnječeni viljuškom. (Banane mogu samo da se izgnječe.) Sirovo voće se često uvodi u ovoj fazi.
Meso i proteini kao što je žumance bi trebalo da bude skuvano i ispasirano ili iseckano na male zalogaje.
Ne zaboravite, beba neće imati kutnjake do 14-18 meseci starosti, tako da bi hrana trebalo da bude uvek u nekoj meri izgnječena.
Šta u stvari znači 2. faza uvođenja hrane za bebe?
2. faza uvođenja hrane za bebe je izraz koji se odnosi na hranu za bebe koja je čvršća i ima više teksture. Druga faza sadrži namirice koje su pogodne za bebe koje su starije od 7-8 meseci, kao šrto su meso i začini.
Hrana iz druge faze treba da bude prikladna za bebe koje počinju da savladavaju žvakanje svoje hrane. Hrana za bebe u drugoj fazi je i dalje hrana koja je najniža na skali alergija, međutim u ovoj fazi često se unose neki mlečni proizvodi i/ili pšenice. Hrana za bebe u ovoj fazi je hrana koja više nije vlaknasta, malo je kiselija i sadrži veću količinu proteina. Ovakvu hranu bi beba koja je u ovoj fazi trebala dobro tolerisati i variti.
Neke od ovih namirnica uključuju sočivo, borovnice i žumance.
Druga faza uvođenja hrane za bebe – Recepti za bebe – Žitarice
Sastojci:
- 30g mlevenog braon pirinča ili prosa sa medom (izostavite med za bebe koje su mlađe od 1 godine)
- cimet
- ekstrakt vanile
- 200ml bademovog mleka/za odojčad koristite vodu
- 30g suvog grožđa
Način pripreme:
Stavite u šerpicu mleveni pirinač, vodu ili bademovo mleko i suvo grožđe. Sačekajte da proključa, konstantno mešajući dok se pirinač ne sjedini sa tečnošću. Sklonite sa ringle i poklopite šerpicu. Nakon toga vratite na ringlu, na najmanju temperaturu i ostavite da se kuva 20-30 minuta.
Ukoliko želite dodajte seckane banane, jagode, borovnice, breskve…
Puding od pirinča
Sastojci:
- 60g bron pirinča (ne meljite ga ako ga dajete starijem detetu)
- 200ml vode
- 30g jabuka iseckanih na male kockice
- 30g suvog grožđa (po želji)
- 2 kašičice cimeta
- pola kašičice đumbira
Način pripreme:
Sve sastojke stavite u tiganj srednje veličine. Kuvajte na srednjoj temperaturi oko 30 minuta dok pirinač ne omekša i jelo ne postane čorbasto. Dodajte 2 kašičice majčinog mleka ili formule u pirinač, i držite na ringli još10 minuta. Tokom kuvanja proveravajte jelo kako bi ostalo čorbasto, ne kašasto. Konstantno mešajte jelo kako bi izbegli lepljenje za posudu, i ukoliko je potrebno dodajte još mleka ili vode. Servirajte toplo, a ostatak porcije možete čuvati u frižideru.
Pastina i banane
Sastojci:
- 2 kašike pastine (veoma male testenine u obliku zvezica – ukoliko ne možete da pronađete ovakvo pakovanje, slobodno potražite od bilo kog drugog proizvođača, samo obratite pažnju da ne sadrže jaja)
- 1 sveža banana
Način pripreme:
Pastinu pripremite prema uputstvu sa pakovanja. Nemojte da dodajete mleko. Samo dodajte bananu i promešajte.
Druga faza uvođenja hrane za bebe – Recepti za bebe – Voće
Da li se pitate da li treba vaša beba treba da pije voćne sokove? Pročitajte naš članak o voćnim sokovima i o tome zašto vaša beba ne bi trebala da ih pije.
Voćne i povrćne kombinacije
Pomešajte ove kombinacije sa jogurtom ili žitaricama ili ih samo pomešajte i servirajte. Takođe, možete da sve kombinacije skuvate zajedno za dodatni ukus. Pročitajte više o uvođenju jogurta i sira u bebinu ishranu.
- Breskve i batat
- Jabuke i šargarepa
- Borovnice, jabuka i kruška
- Banane i borovnice
- Kruške i banane
- Avokado, breskve i krem sir
- Jabuke i kruške
- Breskve i banane
- Banane, borovnice i kruške
- Jabuke i šljive
- Borovnice i jabuke
- Breskve, kruške i jabuke
Pečene jabuke
Izvadite jezgro jabuke i ostavite koru. Stavite parče putera (ukoliko je vaša beba spremna na njega ili je uvela mlečne proizvode) u sredinu svake jabuke (ukoliko želite pospite malo cimeta preko jabuke). Stavite jabuke u tepsiju sa toliko vode da jedva prekrije jabuke. Pecite jabuke na 200 stepeni u rerni oko 30 minuta ili dok ne omekšaju. Proveravajte nivo vode. Kada se jabuke ispeku, isecite jabuke na male zalogaje i servirajte ih kao hranu za prstiće ili ih izgnječite i napravte kašicu od jabuka.
Borovnice
Vitamini: A, C, K, Folna kiselina
Minerali: Kalijum, Natrijum, Fosfor, Gvožđe, Magnezijum, Kalcijum
Sastojci:
- 50g svežih ili zamrznutih borovnica
- 100ml vode
Način pripreme:
Prokuvajte vodu, dodajte borovnice i kuvajte ih oko 15 minuta dok ne omekšaju. Sačuvajte tečnost od kuvanja. Kašikom prebacite borovnice u blender i pasirajte. Ukoliko je potrebno dodajte tečnost od kuvanja borovnica. Ukoliko želite dodajte neke žitarice kako biste zgusnuli kašicu.
Borovnica, banana i jogurt
Sastojci:
- 100g borovnica
- 1 banana
- 100 ml punomasnog jogurta
- 2 kašike pšeničnih klica
Način pripreme:
Za bebe: Napravite kašicu od borovnica (recept iznad). Dodajte bananu, jogurt i borovnice u blender ili ispasirajte štapnim mikserom dok ne dobijete glatku teksturu.
Za veću decu: Iseckajte bananu, Istopite borovnice u mikrotalasnoj (oko 30 sekundi, dok ne krenu sokovi iz njih). Spajte jogurt u činijicu, dodajte borovnice, banane i pšenične klice.
Kivi
Vitamini: A, C, K, Folna kiselina
Minerali: Kalijum, Fosfor, Magnezijum, Kalcijum
Oljuštite kivi. Ispasirajte ga ili izgnječite viljuškom – dodajte žitarice po želji kako biste zgusnuli kašicu. Kivi ne treba da se kuva i nema potrebe da se uklanjaju semenke iz njega jer se uvodi u uzrastu kada bebe mogu da tolerišu sirovo voće i malo teksture.
*Kivi ima visok sadržaj vitamina C i dosta je kiseo, možda ćete hteti da ga uvedete u ishranu vaše bebe kada napuni 10 meseci.
Lubenica i dinja
Vitamini: A,C,K, Folna kiselina
Minerali: Kalijum, Fosfor, Magnezijum, Kalcijum
30g lubenice ili dinje iseckajte, uklonite semenke i koru. Ispasirajte ili izgnječite viljuškom – dodajte žitarice po želji kako biste zgusnuli kašicu.
*Lubenice i dinje ne treba kuvati jer se uvode u uzrastu kada bebe mogu da tolerišu sirovo voće. Možete ih kuvati na pari kako bi omekšale i onda ih po želi izgnječiti viljuškom.
Posavetujte se sa pedijatrom pre uvođenja nove hrane u ishranu vaše bebe.